Letnja škola „VisMath“ zvanično je startovala govorom rektora Univerziteta Metropolitan i sekretara Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja

14.07.2014.

Danas je na Univerzitetu Metropolitan otvorena letnja škola „VisMath“ koja će se u okviru međunarnodnog TEMPS projekta održati u periodu od 13. do 26. jula. Letnju školu je jutros u 10  časova otvorila sekretarka Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Snežana Marković koja je izrazila veliko zadovoljstvo zbog realizacije projetka koji povezuje na zanimljiv način nauku i umetnost, odnosno matematiku čini pristupačnijom i atraktivnijom za mlade.

Rektor Univerziteta prof. dr Dragan Domazet pozdravio je prisutne, gde je osim dobrodošlice poželeo učesnicima da u toku trajanja letnje škole prošire svoje zanje kroz veoma zanimljive metode koje su spremili naučnici sa kojima će raditi u periodu trajanja letnje škole.

„VisMath“ je okupio same stručnjake iz oblati nauke iz naše zemlje, ali i iz zemalja koje su partneri na ovom projektu tako da su tu predavači iz Finske, Belgije, Austrije i Mađarske.

Letnja škola je namenjena profesorima koji rade u srednjoj školi, u osnovnoj školi, studentima i mladim naučnicima. Tokom letnje škole biće predstavljen pregled teoretske pozadine i prakse kroz iskustvo, dok samo težište je usmereno ka edukaciji iz matematike kroz umetnost. Pored predavanja organizovaće se i radionice tako da će i sami poalznici moći aktivno da učestvuju u materiji povezivanja matematike i nauke.

U subotu 19. jula organizovaće se otvoren događaj pod nazivom „Family day“ za sve zaljubljenike u nauku i umetnost. U blizini zgrade Univerziteta Metropolitan, u okviru sportskog centra „25. maj“ na Dorćolu, na otvorenom će četiri naučna stručnjaka da kreiraju pet metara visoku DNA strukturu (Laslo Voros), Sierpinsku strukturu uz pomoć  balona  kao i fraktalno drvo (Dirk  Huylebrouck),  Leonardovu kupolu od 1.200 drvenih delova dimenzija 7×7 metara (Rinus Roelofs), kao i lavirint tipa slagalice od modula –pločica, po kome možete da se krećete (Slavik Jablan).“Family day“ koji je organizovan i tokom prošlogodišnje letnje škole u Mađarskoj okupio je dosta mladih ljudi i roditelja sa mlađom decom koji su mogli, kao što će i ove, da učestvuju u kreiranju ove četiri strukture.