MSc Ivana Radojević o prvoj međunarodnoj konferenciji ICSD 2016 na Univerzitetu Metropolitan

MSc Ivana Radojević o prvoj međunarodnoj konferenciji ICSD 2016 na Univerzitetu Metropolitan

23.05.2016.

Fakultet za menadžment, Univerziteta Metropolitan u Beogradu organizuje prvu međunarodnu konferenciju Innovation, Competitiveness and Sustainable Development (ICSD 2016, Belgrade). Konferencija će biti održana 25. maja 2016. godine u prostorijama Univerziteta Metropolitan.

 

Veliki broj međunarodnih stručnjaka okupiće se na Konferenciji sa ciljem da razmene gledišta, znanja i iskustava vodećih istraživača iz zemlje i inostranstva sa predstavnicima privrede.

 

MSc Ivana Radojević, predsednica organizacionog odbora ICSD 2016 govori o temama koje će biti zastupljene na biznis forumu.

 

 

Učesnici foruma pokušaće da kroz argumentovanu, konstruktivnu raspravu, iz različitih uglova, sagledaju i analiziraju ključne aspekte inovativnosti, konkurentnosti i održivog razvoja, njihov uticaj na razvoj malih i srednjih preduzeća, instutucija, regiona i država.

 

Tema ovogodišnjeg foruma je „Inovativnost i konkurentnost“. Programski odbor konferencije predvideo je raspravu u okviru tri oblasti: Inovativnost, konkurentnost i održivi razvoj. Kao glavni cilj može se navesti razmena gledišta, znanja i iskustava vodećih istraživača iz zemlje i inostranstva sa predstavnicima privrede o uticajima procesa inovativnosti, konkurentnosti i održivog razvoja, a radi podsticaja i efikasnijeg doprinosa dostizanju održivog razvoja, povećanja zaposlenosti i plata, a samim tim i životnog standarda svih građana.

 

Na prvom biznis forumu ICSD 2016 govoriće i svoje radove će predstaviti vodeći međunarodni stručnjaci iz oblasti privrede i biznisa?

 

 

Biznis forum u okviru Konferencije ICSD 2016 predstavlja priliku da akademski stručnjaci, predstavnici privrede i državnih institucija razmene mišljenja kako bi na taj način došli do efikasnih i izvodljivih rešenja.

 

Kao uvodničar u temu inovativnosti diskusiju će započeti Rektor Univerziteta Metropolitan dr Dragan Domazet. Dekanka Fakulteta za Menadžment – Univerziteta Metropolitan dr Ana Bovan, sa svojim višedecenijskim internacionalnim iskustvom otpočeće diskusiju na temu održivog razvoja. Dok će diskusiju o konkurentnosti započeti profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu – dr Milorad Filipović.

 

Izdvojila bih između ostalih naše goste iz inostranstva profesora Žaka Kuvasa (Jacques Couvas) sa Blinkret Univerziteta iz Turske, profesora Željka Kovačevića – direktora Elektroprivrede Republike Srpske, eminentnog redovnog profesora Univerziteta Ujedinjenih Nacija – Kostadina Pušau, predstavnika rumunske ambasade u Srbiji dr Stefan Imre, generalnog direktora kompanije DHL u Srbiji dr Darka Babića, profesora dr Lazar Imere iz Mađarske, kao i predstavnike Ministarstva ekonomije i Privredne komore gospodina Miroslava Miletiča.

 

Odakle potiče ideja o organizovanju međunarodne konferencije ICSD 2016?

 

Teme o kojima će biti reči u okviru Međunarodne konferencije ICSD 2016 nisu samo regionalne teme koje se tiču područja Jugoistočne Evrope, već su relevantne i aktuelne na globalnom nivou. Inovativnost i konkurentnost predstavljaju najbolje načine za dostizanje održivog razvoja, povećanja zaposlenosti i plata, a samim tim i životnog standarda svih građana.

 

U okviru konferencije će biti reči o determinantama konkurentnosti i ekonomskog razvoja sa mikro ekonomskog nivoa, gde produktivnost stvara vrednost i bogatstvo. Pored navedenog teme će obuhvatiti i strategije kompanija, vitalnost njihovog marketinga, prodaje i operativnu izvrsnost i snagu njihovih stejkholdera. Konačno to su glavni faktori koji determinišu nacionalnu ili regionalnu produktivnost i rast.

 

Da li je ICSD 2016 zamišljena kao tradicionalna Konferencija?

 

ICSD 2016 je prva međunarodna konferencija koju organizuje Metropolitan Univerzitet u Beogradu, a pokriva oblasti menadžmenta, marketinga, ekonomije. Planirali smo da diskusiju o ovako aktuelnim, mogu reći i gorućim temama održavamo u kontinuitetu svake godine prateći svetske trendove i razmenjujući rezultate naših istraživanja sa predstavnicima privrede i državnih institucija.

 

Kako se vrše prijave za prisustvo na Konferenciji?

 

Kao što sam već navela cilj Konferencije je da se istraži i razgovara o temama koje su od ključnog značaja za razvoj malih i srednjih preduzeća, institucija, zemalja i regiona. Konkurentnost i inovacije su način da se postigne održivi rast, poboljšanje zaposlenosti i zarada, i podizanje životnog standarda.

 

Glavne teme su:

Trgovina / Biznis

Biznis u IT-u

Održivi turizam

Organska poljoprivreda

Energija i voda

 

Konferencija je otvorena za sve zainteresovane strane: studente, medije, nevladine organizacije, stručna udruženja i slično. Više informacija možete naći na sajtu Konferencije: http://icsd.metropolitan.ac.rs/ gde je moguće izvršiti registraciju za učešće/prisustvo na konferenciji.

 

 

Očekujete li da Konferencija ispuni svoju misiju?

 

Za praćenje biznis foruma, predavanja eminentnih profesora iz inostranstva i prezentovanje rezultata istraživačkih radova autora iz zemlje i inostranstva u okviru konferencije ICSD 2016 zainteresovan je veliki broj novinara, RTV Studio B, magazin Nova ekonomija, magazin “Diplomacy&Commerce” i mnogi drugi koji će pratiti i izvešavati sa konferencije.

 

Sigurna sam da će diskusija u okviru biznis foruma otvoriti neka nova pitanja i ponuditi rešenja za njih. Povezivanjem eminentnih predstavnika akademske javnosti i rezultata njihovih istraživačkih projekata sa aktuelnim tržišnim igračima, kao i sa predstavnicima državnih institucija u potpunosti ispunjavamo našu misiju, a to je povezivanje ova tri sektora (sektora privrede, javnog sektora i akademske zajednice) u oblasti inovativnosti, konkurentnosti i održivog razvoja uzimajući u obzir aktuelna dešavanja u pomenutim oblastima.

 

Može se reći da će Međunarodna naučna konferencija Inovativnost, konkurentnost I održivi razvoj – ICSD 2016, koja se održava 25. maja 2016. godine biti mesto razgovora relevantnih ljudi iz sveta privrede, politike i nauke.

 

Menadžeri u organizacijama imaju privileguju da donose odluke, dok s druge strane prateći svetske trendove i sprovodeći sopstvena istraživanja akademska javnost ima privilegiju da analizira, predvidi i objasni konsekvence koje njihove odluke nose.