Na Fakultetu informacionih tehnologija, Univerziteta Metropolitan, održano finale takmičenja “IT projekat godine”

30.05.2016.

U nedelju, 29. maja, sa početkom u 12:00 časova, održano je finale takmičenja „IT projekat godine“ u prostorijama Univerziteta Metropolitan u Beogradu. Prethodnog vikenda, u subotu 21. maja, je održano polufinale takmičenja, gde se od ukupno 16 ekipa, u finale plasiralo 7 najboljih.

Svim finalistima je dobrodošlicu poželeo Rektor Univerziteta Metropolitan, profesor dr Dragan Domazet, i poželeo im mnogo sreće prilikom prezentovanja svojih projekata, na kojima su timovi vredno radili tri meseca, uz pomoć svojih profesora iz škole, kao i nastavnog osoblja Univerziteta Metropolitan.

Nakon prezentovanja projekata svih finalista, komisija Univerziteta Metropolitan, koju su činili Rektor Metropolitan univerziteta profesor dr Dragan Domazet, profesor Fakulteta informacionih tehnologija dr Dragan Đokić i saradnik u nastavi Fakulteta informacionih tehnologija Nenad Strainović, je imala zaista težak zadatak. Ipak, jednoglasnom odlukom svih članova komisije, pobedu je odneo tim iz Elektrotehničke škole „Nikola Tesla“ iz Beograda. Pobednički tim su činili učenici četvrte godine: Matija Čupić, Anđela Bojić, Đorđe Šumenković, Alek Temimović i Borivoje Tasovac, sa profesorkom Jasnom Ristić. Cilj njihovog projekta Quake – Advanced Earthquake Reporting and Monitoring System je softverska platforma za prijavljivanje, inteligentni automatizovani kao i manuelni monitoring seizmološke aktivnosti. Ovo omogućava jedinstveni dvokomponentni sistem tj. dva sistema: jedan za monitoring zemljotresa, a drugi za prijavu od strane korisnika. Dotični pristup dozvoljava lakše nadgledanje seizmološke aktivnosti kao i brzo sakupljanje relevantnih informacija.

Drugoplasirana ekipa je tim iz Gimnazije “Bora Stanković” iz Vranja, a članovi tima su bili učenici četvrtog razreda, Perica Stojković i Milan Nikolić sa profesorkom Jasminom Mladenović. Njihov projekat multifunkcionalni robot u službi edukacije “Limeni” je imao za cilj izradu potpuno funkcionalnog mobilnog rešenja za praćenje posećenosti nastave i motivaciju učesnika radionica za bolje usvajanje znanja koja su predviđena radionicom i kvalitetnije praćenje njihovih postignuća.

Učenici prvoplasiranog tima su osvojili stipedniju za sve četiri godine osnovnih akademskih studija dok su učenici drugoplasirane ekipe osvojili vaučere od 1000 € za studije na Faklutetu informacionih tehnologije, Univerziteta Metropolitan.

Cilj takmičenja „IT projekat godine“ je da pripremi buduće studente informatike za uspešno studiranje, da im  omogući da ovladaju veštinama i znanjima projektnog i timskog razvoja IT aplikacija, kao i da im pomogne u razumevanju razlike između užih disciplina računarstva, kao što su: Informacione tehnologije, Softversko inženjerstvo, Informacioni sistemi i Računarske nauke.

Atmosferu, utiske i više detalja kako je proteklo samo polufinale takmičenja pogledajte u nastavku.