Na Univerzitetu Metropolitan održan je GLOBAL GAME JAM 2015

27.01.2015.

Global Game Jam se ove godine održao od 23. do 25. januara, a Univerzitet Metropolitan je treći put po redu bio domaćim mnogobrojnim entuzijastima i profesionalcima u nastojanju da za 48 sati, formirani u timove, naprave video i društvene igre.

Ispred Univerziteta Metropolitan, Milan Todorović asistent rektora Univerziteta, poželeo je dobrodošlicu na Game Jam. Na Global Game Jam-u su razvijane računarske igre a timovi ljudi koji su razvijali iste su programeri i dizajneri kojima je predstavljen studijski program koji je upravo njima namenjen. U pitanju je novi program Univerziteta Metropolitan, OAS Računarske igre. Ovaj studijski program, tačnije Računarske igre, predstavlja program razvijen uz pomoć projekta INCOMING, finansiran od strane Evropske komisije. Ovaj projekat Evropske komisije je omogućio da Univerzitet oformi laboratoriju sa računarima najnovije generacije, konzolama i ostalom opremom potrebnom upravo za razvoj igara. Tokom otvaranja Game Jam-a, redstavljeni su detalji studijskog programa koji je jedninstven i jedini u Srbiji koji se bavi pomenutom tematikom razvoja igara. Učesnici Game Jam-a su bili iznenađeni jednim ovakvim potezom i izrazili su veliku zainteresovanost za ovaj studijski program.

Tema je ovogodišnjeg Game Jam-a, kao i obično, važila je za sve lokacije koje su bile prijavljene na Global Game Jam i glasila je „What do we do now?“. Ovo je bio odličan šlagvord za učesnike da se što pre formiraju u timove jer je bilo očigledno da formulacija teme u prvom licu množine znači da će se igra verovatno igrati u više igrača. Tako je i bilo.

Dvadeset i šest osoba formirano u ukupno sedam timova, plus dva pojedinca, završilo je sedam igara: šest video i jednu društvenu igru. Primećen je ogroman iskorak u kvalitetu igara u odnosu na prošlu godinu, ali isto tako u broju ljudi.

Partneri Global Game Jam 2015 bili su: Reboot Develop konferencija, koji su dodelili 25% popusta za sve prijavljene učesnike Metropolitan Global Game Jam-a i jednu besplatnu „full access“ ulaznicu. Ovim putem čestitamo Željku Nešiću iz tima „Poslednja klupa“, koautoru igre „Force of the universe“.

Game Jam je posetio i Mateo Veneruči (Matteo Venerucci), psiholog iz Rima koji je učesnicima osigurao razonodu pomoću Emotiva, uređaja za merenje moždanih aktivnosti pomoću kog su se pratili psihoneurološki parametri za vreme igranja igara i tom prilikom se uvidelo u to kakva je pažnja učesnika. Prvi put u tri godine, događaj je ispratila televizijska ekipa. Televizija N1 obišla jedogađaj Game Jam-a u nedelju, 25.01. i prikupila materijal za reportažu u njihovom programu.