Naša studentkinja grafičkog dizajna, Dragana Krtinić, izložila je svoj rad u Legatu Petra Lubarde

5.05.2015.

Otvaranje Legata Petra Lubarde u decembru 2014. godine u Beogradu, bio je povod i tema prve radionice LEGArT. Grupa sudenata umetničkih fakulteta iz Beograda učestvovala je po pozivu u ovoj radionici. Imali su za zadatak da oblikuju knjige-umetničke objekte koristeći foto dokumentaciju koju se izradili tokom svečanog otvaranja Legata, fokusirajući se na: ličnost i stvaralaštvo umetnika Petra Lubarde, Legat kao umetnički prostor i samu manifestaciju svečanog otvaranja. Na izložbi  „Knjige-umetnički objekti“ prikazan je i rad naše studentkinje Dragane Krtinić,  IV godine Grafičkog dizajna, realizovan od januara do marta 2015. godine u prostoru Legata.

„Razmišljajući o samom prostoru Legata, a osećajući potrebu da mu odredim granice, došla sam do elementa ćoška i njegovog višestruko značenja u kontekstu zadate teme. Razmatrani su: ćoškovi prostorije, ćoškovi knjige, ćoškovi osobe, ćoškovi slike.

Ćošak prostorije predstavlja njenu granicu prema spoljnom prostoru i kutak ili pribežište u njenoj unutrašnjosti. Ćošak knjige je deo margine na krajevima lista, koje čitalac može da „zavrne“ da bi obeležio neko značajno mesto u knjizi. Ćošak osobe je neuhvatljiv i metafizički. Ćošak slike je jednako bitan kao i njeno središte.

Ova knjiga ima četiri lista. Odlučila sam da listove knjige sa fotografijama ćoškova smestim u uglove same knjige. Kompozicija na prednjoj i zadnjoj stranici lista je u vezi sa pričom o tome kako je Petar Lubarda jednu svoju sliku razdelio na više komada rekavši da svaki deo njegove slike ima jednaku važnost i da se može posmatrati kao slika za sebe.“ – Reči su naše studentkinje Dragane Krtinić.

Izložba je otvorena do 14.maja u Legatu Petra Lubarde, Iličićeva 1, Beograd.

Pozivamo sve zainteresovane da dođu i pogledaju radove izlagača.