Od Beograda do Sijetla: Svetske prvakinje se vratile kući

28.08.2013.

Posle neverovatnog uspeha na Microsoft Imagine Cup 2013 i osvojenog prvog mesta, zahvaljujući aplikaciji  „Playground“ koju su kreirale, studentkinje Fakulteta informacionih tehnologija pri Univerzitetu Metropolitan Jovana Kovač, Ana Rodić, Jelena-Marina Bradarić, Maša Pejčić i mentor projekta  doc. dr Miroslava Raspopović  vratile su se iz Sijetla, sedišta kompanije Microsoft, čiji su bili gosti.

Tim je kreirao Windows 8 aplikaciju za mobilne telefone pod nazivom „Playground“. Aplikacija je namenjena nastavnicima i studentima. Aplikacija prikazuje šest igara koje sadrže video tutorijale dečijih inovativnih sportskih igara. Ova aplikacija je laka za korišćenje i za nastavnike i za decu, a deci je posebno interesantna jer je njen dizajn pažljivo kreiran kako bi bio što pristupačniji i interesantniji njihovom uzrastu. Aplikacija omogućava da se formiraju timovi i prate rezultati napredovanja, dok se timovi međusobno takmiče.

U periodu od 18. – 21. avgusta AdaJAMM  tim je bio gost u sedištu Microsoft – a u Sijetlu. Kako ih je uspeh zatekao nespremne, tako je i  vreme provedeno u Sijetlu, iako kratko, za naše devojke bilo jedno od onih iskustava koje će pamtiti. Kako i dolikuje svetskim prvakinjama i uspehu koji su postigli, devojke su zajedno sa svojim mentorom obišle kako sam grad tako I sedište kompanije Microsoft gde su bile gošće  Lise Bramel (Lisa Brummel) jedne od vodećih figura kompanije. Devojke i mentorka projekta Miroslava Raspopović složile su se da je ovaj sastanak svakako vrhunac puta u Sijetla jer „nije baš da svaki dan jedan od direktora Microsoft-a komentariše vašu aplikaciju i daje konstruktivne sugestije“. Ana, Maša, Jelena i Jovana odgovarale su na mnogo pitanja gospođe Bramel i istakle da bi i dalje volele da nastave rad na aplikaciji, pre svega prilogođavajući je i drugim platformama. Sama aplikacija podstiče decu na fizičku aktivnost, zato i ne čudi ambicija i želja  AdaJAMM tima da ista zaživi i u školama gde bi se  koristila u svakodnevnoj nastavi.

Nakon sastanka, naš tim je bio gost WNBA utakmice između ekipa Seattle Storm (čiji je gospođa Lisa Bramel  suvlasnik) i LA Sparks, gde su iz VIP loža imale priliku da prate ovaj vrhunski sportski događaj zajedno sa kolegama iz Microsft – a i  sada već u potpuno opuštenoj atmosferi nastavili da razgovaraju.

Po završetku utakmice, naš tim se upoznao sa jednom od najvećih zvezdi ženske košarke Sue Bird, osvajačicom nekoliko WNBA prstena kao i 3 zlatne olimpijske medalje. Sue Bird je bila oduševljena prirodnošću naših devojka i bila je veoma zainteresovana za aplikaciju koja joj je i bila demonstrirana. Takođe razgovarale su i o nezaobilaznoj temi košarci, gde je doc. dr Miroslava Raspopović i sama vrsna košarkašica vodila glavnu reč.

Konačno, posle nestvarnih dana provedenih u Sijetlu, došao je i dan da se vrate kući. Kao da iznenađenja nije bilo dosta, Microsoft se potrudio da naš tim ne ode kući praznih ruku i pored novčane nagrade, svaka od devojka bila je bogatija za po jedan Microsoft Kinect uređaj.

Naš tim je u Beogradu. Vreme provedeno u Sijetlu je jedno veliko iskustvo koje će sigurno dugo pamtiti. Entuzijazam ovih mladih devojaka i vera njihove mentorke im je donela najprestižniju nagradu sa ovog takmičenja. Ipak ono što je mnogo važnije je iskustvo koje su stekle tokom celog procesa. Naučile su da se vrednim radom, posvećenošću i pre svega verom u svoj talenat i znanje koje im je pruženo, može sve postići. Nama ne ostaje ništa drugo nego da uživamo u njihovom uspehu i da posmatramo u kom pravcu će se talenat ovih mladih devojaka razvijati.

Univerzitet Metrolitan još jednom čestita AdaJAMM timu i doc. Dr Raspopović!