Studentkinje Univerziteta Metropolitan boravile su mesec dana u Mađarskoj

23.04.2014.

U okviru projekta „VisMath“ studentkinje našeg Univerziteta boravile su mesec dana u Mađarskom gradu Eger, na Eszterházy Károly College. Kako kažu nezaboravno iskustvo i poznansva oslikavaju njihov put.
„Ideja o odlasku u univerzitetski grad Eger u Mađarskoj mi je privukla pažnju pri prijavljivanju, ali i boravak tamo je ispunio sva moja očekivanja. Već prvi dan smo se upoznale sa koordinatorkom projekta Ilonom, koja se tokom ovog boravka potrudila da nam Eger i aktivnosti koje smo obavljali tamo ostanu u lepom sećanju. Eszterházy Károly College, na kome studira šest hiljada studenata, bio je zadužen za nas studente iz inostranstva“ navode naše studentkinje.
Organizovana predavanja vezana za matematiku i za primenu matematike u oblasti umetnosti, omogućila su da na kraju i one same prezentuju njihove kreativne ideje stečene tokom slušanja predavanja: „Prvi put sam radila u GeoGebra, softverski alat koji ima primenu u matematici. Koristan je i đake osnovnih škola, i za nas, studente. Takođe, imali smo prilike da se igramo sa Zometool, kreativno rešenje za pravljenje raznovrsnih geometrija.“
Booravak u Mađarskoj nisu iskoristile samo za lično usavršavanje već i za ostvarivanje kontakata sa ostalim studentima sa različitih fakulteta iz Srbije „Grad Eger nam je omogućio da se dodatno družimo s njima i na vannastavnim aktrivnostima. Obišli smo poznatu dolinu vina u gradu, i uživali u degustaciji njihovih vina. Takođe smo posetili licej, i oduševili se njihovom predivnom i raskošnom bibliotekom. Jedan od slobodnih dana smo iskoristili i za posetu glavnog grada, Budimpešte, što je još više upotpunilo naš doživljaj ovog putovanja.“
Naše studentkinje su za poslednji dan, pripremile prezentaciju mlađim studentima i izložbu. Potrudile su se da na kreativan način približe matematiku mlađim učenicima. Tu su bili radovi vezani za optičku iluziju, geometrijska tela i paterni, kada je u pitanju horizontalna i vertikalna simetrija.
„Putovanje u okviru TEMPUS projekta je jedno pozitivno iskustvo. Pružena nam je mogućnost da posetimo inostrane univerzitete i odslušamo njihova predavanja, upoznamo inostrane studente i vidimo kakav je njihov tok studiranja. Zahvaljujem se jer sam bila deo jednog lepog programa za mlade“ navode naše studentkinje.
Univerzitet Metropolitan učesnik je na više evropskih projekata u okviru koji pruža mogućnost studentima da borave u inostranstvu u cilju ličnog usavršavanja i ostvarivanja kontakata sa kolegama i izvan naše zemlje.