TAKMIČENJE U KREIRANJU MOBILNIH APLIKACIJA ZA WINDOWS PHONE PLATFORMU „MET MOBILE CHALLENGE“ U SARADNJI SA MICROSOFT KORPORACIJOM SRBIJA USPEŠNO JE REALIZOVANO NA UNIVERZITETU METROPOLITAN U BEOGRADU

24.02.2014.

Na Univerzitetu Metropolitan u Beogradu, 22. i 23. februara organizovano je takmičenje u kreiranju mobilnih aplikacija u saradnji sa Microsoft kompanijom. Takmičenje je namenjeno učenicima srednjih škola iz cele Srbije. Na samom takmičenju prisustvovalo je ukupno 60 učenika raspoređeno u 15 timova. Takmičari su imali zadatak da kreiraju mobilnu aplikaciju za Windows phone platformu u Visual app studio programu.

Na samom otvaranju takmičenja prisutnima se obratila profesorka doc. dr Miroslava Raspopović, dekan Fakulteta informacionih tehnologija. Ispred Microsoft korporacije prisutne je pozdravio Siniša Perović, Microsoft Evangelist. Dekan fakulteta i Perović su poželeli takmičarima puno sreće i ukazali im na važnost razvijanja kreativnosti, zatim kreiranja frunkcionalne aplikacije.

Sa timovima je ukupno radilo sedam mentora i osam pomoćnika. Mentori Srđan Božović, Ivan Pavlović, Siniša Perović i Janko Radusinović ispred Microsoft korporacije, Nemanja Stančić, Petar Milovanović, Mladen Trišić ispred Univerziteta Metropolitan i Microsoft student partneri (MSP), tim stručnjaka u razvoju softvera i mobilnih aplikacija. Pomoćnici mentora studenti Univerziteta Metropolitan članice Ada Jamm tima, svetske šampionke u kreiranju mobilnih aplikacija u okviru Microsoft takmičenja Ana Rodić, Maša Pejčić, Jelena-Marina Bradarić i Jovana Kovač, zajedno sa studentima Univerziteta Aleksandar Slijepčević, Radoš Pavlićević, Vuk Vasić i Stefan Grujić.  Pomenuti pojedinci su ukupno dva dana radili sa timovima na razvoju ideje i kreiranju aplikacije za Windows phone platformu, na Univerzitetu Metropolitan u Beogradu.

Drugog dana takmičenja, od 13:30 takmičari su predstavljali svoju ideju pred komisijom koju su činili dekan Fakulteta informacionih tehnologija doc. dr Miroslava Raspopović, profesor na Univerzitetu prof. dr Slobodan Jovanović, zajedno sa Katarinom Milanović i Stankom Nikolićem, predstavnici Microsoft korporacije Srbija. Komisija je među tri najvažnija kriterijuma ocenjivala kreativnost i primenjljivost aplikacije, kao i prezentaciju same ideje.

Među petnaest aplikacija izdvojila se aplikacija „MET DJ“ učenika Matematičke gimnazije: Dea Pujić, Marko Maljković, Jelena Avramović i Marko Jelić. Idejni tvorci aplikacije na razvoju ideje i kreiranju aplikacije radili su u saradnji sa mentorom Mladenom Trišićem i pomoćnikom mentora Anom Rodić. Pobednička aplikacija predstavlja jedinstveno rešenje zabavnog karaktera, a koja ima za cilj da promoviše zabavu i spaja različite ukuse što se tiče orijentisanosti ka muzičkom opredelenju. Obzirom na temu takmičenja aplikacija zadovoljava istu svojom funkcionalnošću, a tehničko rešenje i planovi o nastavku realizacije same aplikacije jeste veoma realistično.

Pobednički tim od Univerziteta Metropolitan, ukoliko svi takmičari uspešno prođu intervju sa komisijom, dobija kao nagradu stipendiju u vrednosti od 100% za četvorogodišnje studije na Univerzitetu, odnosno Fakultetu informacionih tehnologija.

Tim sa takmičenja koji uspešno plasira svoju aplikaciju na Windows app store-u i zadovolji kriterijume Microsofta dobija četiri telefona marke NOKIA Limnia. Priprema same aplikacije kao i rad na razvoju iste radi plasiranja na Windows app store-u omogućava takmičarima direktan kontakt sa stručnjacima iz Microsofta koji će da pruže punu podršku svim timovima koji su spremni da se susretnu sa ovim izazovom.

Drugoplasirani tim, učenici: Nikola Popović i Filip Baba iz Elektrotehničke škole „Nikola Tesla“ iz Pančeva, Nikola Stanković gimnazija „Svetozar Marković“ iz Jagodine, kao i Andrijana Pečić iz Dvanaeste beogradske gimnazije kreirao je aplikaciju „Find me“ koja predstavlja prostorno snalaženje i praćenje lokacije jednog društva, zanimljiv način za pronalaženje i snalaženje u nekom gradu, odnosno sama korisnost aplikacije je zainteresovala članove komisije stoga su im dodelili drugo mesto. Drugoplasirani tim od Centra za talente „Beograd 2“ dobio je na poklon dve nedelje učestvovanja u letnjoj školi koja se realizuje u avgustu mesecu 2014. godine.

Obzirom na sveukupna idejna rešenja članovi komisije su doneli odluku da se dodele tri treća mesta. Timovi koji dele treće mesto su:

1. Tamara Dacić Treća beogradska gimnazija
  2. Nikola Tasovac Sedma beogradska gimnazija
  3. Marko Vukadinović Sedma beogradska gimnazija
  4. Tanja Mitrović Srednja škola iz Grocke

1. Stefan Čedić Arhitektonska tehnička škola
  2. Nikola Blaževski Pravno-birotehnička škola „Dimitrije Davidović“
  3. Anđela Spasojević Dvanaesta beogradska gimnazija
  4. Nemanja Mrđanov Deveta beogradska gimnazija „Mihailo Petrović Alas“
  1. Ikonija Zdravković Gimnazija u Lazarevcu
  2. Marija Lazarević Gimnazija u Lazarevcu
  3. Jovana Simić Gimnazija u Lazarevcu
  4. Aleksandra Milovanović Gimnazija u Lazarevcu

„Met Mobile Challenge“ takmičenje u kreiranju mobilnih aplikacija za Windows phone platformu u saradnji sa Microsoft korporacijom, održaće se i na Univerzitetu Metropolitan, centar u Nišu 01. i 02. marta, gde će se takođe okupiti srednjoškolci i oprobati u kreiranju Windows phone aplikacije.

Osveženje za celokupno takmičenje, i u Beogradu i u Nišu, obezbedila je kompanija „Knjaz Miloš“.

Ovim putem čestitamo pobednicima i želimo im puno sreće u daljem razvoju aplikacije.